Čo urobiť, aby sa stromček prijal

Stromčeky Záhradníctvo Kozový

Keďže pomaly, ale isto začínajú stromy pučať, blíži sa koniec predaja voľnokorenných stromov. Máme teda ešte poslednú možnosť si kúpiť a vysadiť voľnokorenné ovocné stromy. Na čo si treba dať pozor a ako postupovať pri výsadbe a po nej, aby sme zvýšili šance na ujatie čerstvo vysadených stromčekov?

Predtým, než nakúpite stromy

Pred samotným nákupom je vhodné si vopred pripraviť výsadbové jamky. Už pri kopaní zistíme, aká je pôda na mieste, kde sa chystáme sadiť. Pokiaľ sa nám nezdá byť vhodná, je lepšie vykopať väčšiu jamu a aspoň časť pôdy vymeniť. Ak vieme že bola intenzívne vyčerpávaná, môžeme doplniť živiny použitím vhodného hnojiva. 

Keďže chceme v budúcnosti zo stromov konzumovať plody, odporúčame používať organické hnojivá, ideálne na báze hnojov. Môžeme použiť aj samotný maštaľný hnoj, musí byť však dostatočne vyzretý, aby nedošlo k popáleniu koreňov. Pokiaľ nevieme, aký silný hnoj máme k dispozícii, je lepšie sa jeho použitiu pri výsadbe mladých stromov vyvarovať. 

Na čo si dať pozor pri nákupe stromčekov

Ďalším krokom je samotný nákup stromov. Pri výbere odrôd je dobré nechať si poradiť od skúsenejších záhradkárov, prípadne sa zamerať na odrody, ktoré sme sami ochutnali a chceme si ich dopestovať aj vo vlastnej záhrade. Nikdy však neuškodí spýtať sa predajcu a vysvetliť, kam chceme strom vysadiť. Predajcovia môžu (v prípade, že sa nejedná o vhodné miesto alebo odrodu pre danú oblasť) pomôcť s výberom adekvátnej náhrady. 

Pri nákupe konkrétneho stromu si vždy skontrolujeme či je drevo pružné a či má strom sviežu farbu. Po vytiahnutí rastliny zo základky (miesto kde majú predajcovia umiestnené stromy tak, aby udržiavali korene vlhké), skontrolujeme, v akom stave je koreň, či nie je polámaný, alebo nevykazuje znaky prítomnosti hubových ochorení, ale hlavne či je dostatočne vlhký. Pokiaľ je koreň presušený, nemusí sa už zregenerovať a v tom prípade nebude schopný strom vyživovať. Taktiež skontrolujeme samotné miesto štepenia, či je dobre zrastené, aby v budúcnosti nedošlo k vyštiepeniu z podpníka.

Stromčeky Záhradníctvo Kozový
Stromčeky Záhradníctvo Kozový

Čas sadenia

Po nákupe voľnokorenných stromčekov je dobré ich čo najskôr vysadiť. Snažíme sa, aby boli korene stromov čo najkratšiu dobu mimo pôdu. Pri výsadbe odporúčame vyvarovať sa používaniu niektorých “overených” zlepšovákov. Napríklad nechať korene ovocných stromov vo vode poriadne nasať vodu, aby sa strom lepšie ujal. Ovocné stromy nie sú vodné rastliny, nemajú korene uspôsobené na dlhodobé ponorenie pod vodu, a preto môže dôjsť k ich poškodeniu, v horšom prípade až k odhnívaniu. Výnimkou je, pokiaľ boli korene stromov dlhšiu dobu na suchu, ale ani v tomto prípade nesmie doba namočenia presiahnuť 24 hodín.

Rez

Ďalšou častou chybou býva príliš horlivé upravovanie samotnej rastliny. Rez pri výsadbe je dôležitý najmä pri nadzemnej časti, kedy sa snažíme vyrovnať pomer medzi objemom koreňa a koruny, do koreňovej sústavy sa snažíme zasahovať minimálne, obzvlášť pokiaľ vidíme, že už rastú nové korene. Keďže väčšina v súčasnosti ponúkaných výpestkov je vyberaná strojovo, korene sú skracované už pri vyberaní z pôdy, nie je teda dôvod z nich ešte viac uberať. Režeme len poškodené a zlomené časti. 

Voda

Veľmi dôležitá je aj voda. Tu môžeme spomenúť “trik” s vodou do jamy pred výsadbou. Vodu do jamy predtým, ako do nej vysadíme ovocný strom, nalejeme len v prípade, že pri vykopaní jamy je pôda aj v hĺbke suchá. Týmto urýchlime jej opätovné nasýtenie vodou, ktorá je dôležitá pre korene vysadených stromov. Pokiaľ je však hlina v jame vlhká, vodu použijeme až po vysadení stromu a zasypaní koreňov hlinou. Dostatočné množstvo vody uľahčí opätovné usadenie hliny a zároveň pomáha z pôdy vytlačiť prebytočný vzduch.

Ukotvenie stromu

Zostáva už len stromy ukotviť, uviazať k dočasnej opore, ktorá zabezpečí, že sa nám čerstvo vysadené stromy nevyvrátia. Zároveň urýchli rozvoj čerstvých, mladých korienkov tým, že sa nebude samotná rastlina hýbať. Napríklad pri silnejšom vetre dochádza k intenzívnemu nakláňaniu kmeňa, ktorý na koreň pod zemou pôsobí ako páka, a pri každom pohybe môže dochádzať k poškodzovaniu jemných vlásočnicových koreňov, ktoré sú najdôležitejšie pri zásobovaní rastliny vodou a živinami. 

Po určitom čase, kedy dôjde k zmohutneniu koreňovej sústavy a rastlina má dostatok vlastných kotviacich koreňov, je možné opory odstrániť. Toto však neplatí pre vysadené rastliny na slaborastúcich podpníkoch, nakoľko tieto vyžadujú celoživotnú oporu.

Po tomto všetkom už len musíme stromom zabezpečiť dostatočnú vlahu a výživu, a o pár rokov sa môžeme tešiť na bohatú úrodu. Keď už vieme ako na to, ponáhľajme sa využiť poslednú možnosť kúpiť si voľnokorenné ovocné stromy aj v Záhradníctve Kozový.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.